Į pirmą puslapį

Elžbietos Habsburgaitės epitafija

Elžbieta Habsburgaitė (1526—1545 m.) buvo Šventosios Romos iimperatoriaus ir Austrijos valdovo Ferdinando I duktė ir pirmoji Žygimanto Augusto žmona. Garsėjo kaip dora, kukli ir silpnos sveikatos (sirgo epilepsija) karalienė. Jie susituokė 1543 m.

Memorialinis įrašas paauksuotomis raidėmis iškaltas juodo marmuro lentoje, kuri pritvirtinta po statula ant Šv. Kazimiero koplyčios rytinės sienos, įėjus – kairėje pusėje. Marmurinės lentos kampuose iškaltos keturios paauksuotos karūnos. Įraše tarp kabučių perteiktas tekstas, kuris buvo rastas restauruojant katedrą 1931 m. ant sidabrinės lentelės šventovės požemiuose ant karalienės karsto.

Epitafijos įrašas — lotynų kalba.

 

Lietuviškas teksto vertimas:

Geriausiajam galingiausiajam Dievui. Čia palaidota Elžbieta, Romos, Vengrijos ir Čekijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Ferdinando duktė, imperatoriaus Karolio V anūkė, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto brangioji žmona, garsi dorumu ir papuošta ypatingais sielos ir kūno turtais. Neturėdama vaikų, mirė nuo epilepsijos dideliam visų liūdesiui ir sielvartui, Vilniuje, eidama devynioliktus gyvenimo, trečius karaliavimo metus, 1545 Viešpaties metų birželio 15 dieną.

atgal  aukštyn  tolyn